Dorosłe psy - wyjaśniamy, jak opiekować się dorosłym czworonogiem

Niezależnie od wielkości, dorosłe psy mają swoje wymagania. Nadal potrzebują opieki składającej się z kilku elementów. Nie chodzi, więc tylko o codzienne karmienie czy wyprowadzanie na dwór. Każdy opiekun musi dbać o wygląd i zdrowie czworonoga. Od czego trzeba zacząć? Jakie czynności wchodzą w skład opieki nad dorosłym zwierzakiem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym i pozostałych artykułach na naszej stronie. 

Podstawowa pielęgnacja psów

Dorosłe psy, choć mniej absorbujące niż szczeniaki, nadal potrzebują opieki roztaczanej przez właściciela. Składa się z kilku ważnych elementów a pierwszym z nich jest odpowiednie żywienie. Kolejne czynności to regularne szczepienia i odrobaczanie. Obie eliminują groźne choroby. Istotny zabieg to pielęgnowanie sierści dorosłych czworonogów. Opiekun w żadnym wypadku nie może zapominać o czyszczeniu uszu i zębów swego pupila. Oprócz tego każdy pies musi wychodzić na świeże powietrze. Spacery i zabawy o intensywności dopasowanej do potrzeb zwierzaka odgrywają bardzo ważną rolę.

Zatrzymajmy się na chwilę przy spacerach z psem. Otóż wiele osób postrzega je w niewłaściwy sposób. Nie chodzi w nich tylko o to by zwierzak załatwił swe potrzeby fizjologiczne. Aktywność fizyczna ma wpływ na zachowanie i zdrowie psa. Pozwala mu rozładować nagromadzoną energię. Dzięki temu nie sprawia problemów wychowawczych. Wiele czworonogów potrzebuje stałych zajęć. Oczywiście wysiłek musi być dostosowany do rasy. Niezależnie czy małe czy duże, psy nie mogą się przetrenować. Absolutnym minimum są trzy spacery w ciągu dnia. Rano, po południu oraz wieczorem przed snem.

Niektóre psy z uwagi na charakter i umiejętności potrzebują bardzo dużo ruchu. Inne są mniej wymagające w tym względzie. Zabiegiem, którego potrzebuje każdy pies jest regularne szczotkowanie. Zapobiega kołtunieniu się sierści, usuwa wypadający podszerstek i włos okrywowy. Podobnie jak w przypadku spacerów, częstotliwość czesania zależy od rasy. Psy krótkowłose zazwyczaj wyczesuje się raz w tygodniu. Długowłose i bez podszerstka są bardziej wymagające. Szczególnie, gdy w grę wchodzi wystawa. Więcej na temat dbania o sierść, spacerów oraz czyszczenia uszu i zębów psów można dowiedzieć się na naszej stronie.

Dorosłe psy i ich wymagania

Niejedna hodowla w naszym kraju oferuje małe, słodkie psiaki. W innych dostępne są szczeniaki, które wyrosną na duże a nawet ogromne czworonogi. Poza rozmiarem, różni je usposobienie i kilka różnych cech. Tym, co łączy rasy jest prawidłowe żywienie. Dieta psów musi w przynajmniej 70% składać się z mięsa. Do tego dochodzi około 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż. Poza tym podawane porcje muszą być dopasowane do wielkości i wieku pupila. W wielu przypadkach karmę dobiera się do konkretnej rasy. Warto pamiętać, że niektóre czworonogi lubią jeść, po prostu taki mają charakter. Takie usposobienie i przekarmienie prowadzą do nadwagi.

Powyższy, krótki opis żywienia pokazuje jak ważna jest to kwestia. Niewłaściwe karmienie może wpływać na zachowanie. Z całą pewnością prowadzi do problemów zdrowotnych. Zatem podawanie dobrego jedzenia przekłada się na świetną kondycję fizyczną zwierzaka. Kolejną ważną czynnością jest regularne odrobaczanie. Dorosłego psa wychodzącego na spacery wyłącznie z właścicielem odrobacza się dwa razy w roku. Czworonogi polujące lub jedzące surowe mięso otrzymują leki na robaki cztery razy w roku. Natomiast zwierzaki, na których opiera się hodowla są odrobaczane, co miesiąc.

Ostatnią kwestią poruszaną w tym artykule są szczepienia. To one sprawiają, że psiaki nie zapadają na ciężkie choroby. Każdy dorosły pies, co roku, przez całe życie musi być szczepiony przeciwko wściekliźnie. Tę kwestię regulują przepisy prawa. Regularnie podaje się również szczepionkę pięcioskładnikową chroniącą przed niebezpiecznymi schorzeniami. Psy od 15 miesiąca do 3 roku życia otrzymują ją, co rok. Pupila żyjącego dłużej niż trzy lata szczepi się, co 2-3 lata. Pielęgnacja dorosłych psów to ważna kwestia. Dlatego jej dokładniejszy opis można znaleźć na naszej stronie.