Rasy chomików - spis ras, zdjęcia, informacje, porady

Chomik to łagodne zwierzątko domowe, łatwe w utrzymaniu w domu i towarzyskie. Zanim jednak zdecydujesz się na chomika jako domowego pupila dowiedz się, jak rozpoznać rasę chomika. Wyjaśnimy czy chomiki hodowlane muszą być rasowe. Przedstawiamy najpopularniejsze rasy chomików, opis każdej rasy i zdjęcia. Poznając popularne rodzaje hodowlane chomika, dowiesz się który z nich jest najłagodniejszy i najłatwiejszy do utrzymania w domu.

Główne odmiany chomików domowych

Jakie są rasy chomików domowych

Gatunki chomikowatych są bardzo liczne. Jest ich ponad 300. Tak naprawdę nie wiemy ile jest ras chomików. Możemy tylko określić jakie są popularne rasy chomików domowych, które są chętnie trzymane w domu. Przedstawiamy opis każdej rasy i zdjęcia, które pozwolą ci wybrać odpowiednie zwierzę domowe. Rasy chomików różnią się nie tylko ubarwieniem czy wielkością, lecz także charakterem i usposobieniem.

Za chomiki rasowe uznaje się następujące rodzaje tych zwierząt:

  • chomik syryjski,
  • chomik chiński,
  • chomik dżungarski,
  • chomik Roborowskiego,
  • chomik campbella.

W odróżnieniu od świnek morskich, rasy chomików różnią się nie tylko wyglądem i umaszczeniem lecz także charakterem. Dlatego też zanim zdecydujecie się na chomika, warto zapoznać się z rasami, aby wybrać odpowiedniego pupila dla siebie. Sprawdźcie, jak rozpoznać rasę chomika.

Popularne odmiany chomików domowych

Chomik syryjski

Chomik syryjski to najpopularniejszy przedstawiciel chomików, które goszczą w naszych domach. Chomika tego odłowiono po raz pierwszy na początku XIX wieku w pobliżu Aleppo. Zaś sto lat później profesor Aharoni zorganizował wyprawę na pustynię syryjską, aby przywieźć chomiki do Instytutu Zoologicznego w Jerozolimie. Właśnie z 3 chomików, które wtedy odłowiono, wywodzą się wszystkie chomiki syryjskie, jakie możemy hodować.

Chomik syryjski ma złocisty lub złocisto brązowy grzbiet, zaś brzuch biały. Wyhodowano również inne odmiany kolorystyczne kremowe, czarne, czarno-białe, a nawet trójkolorowe, jak biało-brązowo-czarne. Najczęściej spotykane są chomiki syryjskie krótkowłose, lecz wyhodowano również odmiany długowłose. Chomik syryjskie żyje około 2 - 4 lat. Chomik ten łatwo się oswaja, poznaje swojego opiekuna, lubi się bawić i pozwala się głaskać.

Chomik chiński

Chomik chiński jest mniejszy od syryjskiego. Jego charakterystyczna cecha to walcowaty kształt ciała, ciemna pręga biegnąca wzdłuż kręgosłupa oraz długi ogon. Chomik ten nie prowadzi wyłącznie nocnego trybu życia, dlatego też można spędzić z nim więcej czasu, szczególnie że jest to zwierzątko towarzyskie, które lubi się bawić. Chomiki chińskie są łagodne i lubią towarzystwo człowieka. Nie lubią jednak innych zwierząt, ani innych chomików i powinny być hodowane pojedynczo.

Chomik ten jest mały i kruchy i może doznać obrażeń w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z nim. Wymaga opiekunów, którzy mają duże wyczucie w obchodzeniu się z małymi zwierzątkami. W odróżnieniu od innych ras, chomik ten potrafi się wspinać i ma poczucie wysokości. Dzięki temu niebezpieczeństwo, że spadnie z dłoni opiekuna jest mniejsze.

Chomik dżungarski

Dość trudno go oswoić, ale gdy to się uda stają się towarzyski i dają się głaskać. Są to zwierzątka bardzo ruchliwe, aktywne i szybkie. Potrzebują zabawek, aby się dobrze czuły. Chomikowi warto sprawić tunele, ścianki wspinaczkowe czy kołowrotek. Chomiki te są jednak bardzo płochliwe, dlatego ich klatka musi stać w miejscu zacisznym i musi być zaopatrzona w domek, gdzie chomik może się schować.

Jest to odmiana karłowa, gdyż ma tylko 7-9 cm. Ma popielate futerko z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu oraz ciemnymi obwódkami wokół oczu i pyszczka. W naturze zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej, gdzie zimą jego futerko staje się jaśniejsze, a nawet białe.

Chomik Roborowskiego

Ten najmniejszy z chomików, ma tylko 5 cm długości, nie jest typem pieszczocha i nie nadaje się do głaskania. Ten ruchliwy i aktywny chomik o dużym temperamencie, sprawia dużą frajdę opiekunom, którzy lubią obserwować życie zwierzaka. Chomik ten ma piaskowe futerko na grzbiecie, podczas gdy brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma bocznych plam ani pręgi na grzbiecie.

Chomiki Roborowskiego nie lubią innych chomików i najlepiej czują się w klatce same. Nie lubią brania na ręce i głaskania, za to bardzo lubią zabawę. W klatce powinien być pojemnik z piaskiem, w którym chomiki lubią się kąpać.

Chomik campbella (mandżurski)

Chomika campbella powinni wybierać opiekunowie, którzy mają doświadczenia z opieką nad małymi zwierzętami. Należy postępować z nimi bardzo ostrożnie. Są to zwierzęta małe i kruche i każdy upadek, na przykład z ręki opiekuna, może zakończyć się tragicznie.

Tylko samce łatwo się oswajają, zaś samice pozostają nieco nerwowe, a nawet agresywne. Są niecierpliwe i płochliwe. Nie lubią brania na ręce, szybko się zniechęcają i mogą ugryźć opiekuna. Najlepiej trzymać je w parze samiec i samica. Pary tej samej płci będą wobec siebie agresywne.

Chomiki te mają piaskowe futerko z czarną pręgą wzdłuż grzbietu. Wyhodowano też różne odmiany barwne, na przykład odmianę białą z czerwonymi oczami.