Skąd ta zmiana

Jeden z głównych powodów, dla których właściciele psów rezygnują ze wspólnego spania, dotyczy kwestii higienicznych. Psy, nawet te regularnie kąpane, przynoszą do łóżka brud, sierść i alergeny, co może być problematyczne, szczególnie dla osób cierpiących na alergie lub astmę.

Wspólne spanie z psem może również negatywnie wpływać na jakość snu właściciela. Psy często zmieniają pozycje, mogą chrapać lub zajmować dużo miejsca, co może prowadzić do częstego budzenia się w nocy i zmniejszenia komfortu snu.

W niektórych przypadkach decyzja o oduczeniu psa spania w łóżku może być podyktowana zmianami w życiu właściciela, takimi jak przeprowadzka czy narodziny dziecka.

Jeżeli zastawiasz się, czy pozwalać psu na spanie w łóżku, czy też nie, poznaj wady i zalety tej praktyki: Spanie z psem w łózku - tak czy nie?

Najważniejsza jest konsekwencja

Jeśli czasami pozwalasz psu na spanie w łóżku, a innym razem tego zabraniasz, wysyłasz sprzeczne sygnały. Pies może być zdezorientowany i nie wie, czego od niego oczekujesz. Prowadzi to do tego, że w oczach psa stajesz się niestabilny. Pokazujesz mu, że łóżko jest czasem dostępne, a czasem nie, co utrudnia zrozumienie psu stałych zasad.

Jeśli pies wskakuje na łóżko w środku nocy i pozwalasz mu zostać, ponieważ nie chcesz się budzić i denerwować, pies uczy się, że jego cierpliwość i upór są nagradzane dostępem do łóżka. Będzie powielał to zachowanie.

Tak samo, jeśli pozwalałeś psu spać z tobą w łóżku w sytuacjach stresowych (np. podczas burzy), pies może uznać, że łóżko jest bezpiecznym schronem i będzie do niego uciekać w podobnych sytuacjach.

Pamiętaj, że jeśli podejmujesz decyzję o oduczeniu psa wchodzenia na łóżko, konsekwencja jest kluczowa, ale równie ważna jest jednomyślność wszystkich domowników w tej kwestii. Jeżeli choć jedna osoba pozwala psu na wchodzenie na łóżko podczas nieobecności innych, wprowadza to zamieszanie w zrozumieniu zasad przez psa.  Ponownie robimy bałagan w głowie psa, który nie będzie pewien czy w końcu można wchodzić na to łóżko, czy też nie.

Pies śpiący w łóżku oraz jak oduczyć psa spania w łóżku
Pies śpiący w łóżku? Porady, jak go tego skutecznie oduczyć

Zapewnij psu dobry zamiennik

Zanim zaczniemy oduczać psa spania w naszym łóżku, kluczowe jest przygotowanie dla niego alternatywnego, wygodnego miejsca do spania.

Miejsce do spania psa powinno być w cichej, spokojnej części domu, gdzie pies może odpoczywać bez przeszkód. Idealnie, gdyby było to miejsce, właśnie w sypialni gdzie pies może czuć się częścią rodziny, ale jednocześnie mieć swoją przestrzeń.

Wybierz legowisko dostosowane do rozmiaru i potrzeb twojego psa. Starsze psy mogą potrzebować ortopedycznych materacy.

Umieść w legowisku ulubioną zabawkę psa, koc czy jakiś przedmiot, który pomoże w szybszym zaaklimatyzowaniu się psa w nowym miejscu.

Jeśli nie zapewniasz psu wygodnego, przytulnego miejsca do spania, które mógłby uznać za swoje, pies będzie wybierał łóżko jako najbardziej komfortowe miejsce.

Trening w praktyce

Bądź czujny na sygnały, które wskazują, że pies zamierza wskoczyć na łóżko. Może to być na przykład podchodzenie do łóżka, czy wpatrywanie się w nie. Gdy to zauważysz, stanowczo, ale spokojnie powiedz "nie". Ton głosu powinien być pewny i zdecydowany, ale nie krzycz. Ważne jest, aby reagować natychmiastowo. Pies musi zrozumieć, że komenda "nie" bezpośrednio dotyczy jego próby wejścia na łóżko. Jeżeli siedzisz w tym czasie na łóżku, możesz dodatkowo powstrzymać psa dłonią. Po użyciu hasła "nie" przekieruj psa na jego własne posłanie, używając komendy "na miejsce". Jeżeli twój pies nie zna komendy “na miejsce”, zapraszam Cię do przeczytania artykułu: Jak nauczyć psa komendy "na miejsce"?

Gdy pies uda się na swoje miejsce, natychmiast go nagródź. Możesz użyć smakołyków, pochwał lub głaskania. To wzmocni pozytywne skojarzenie psa z udaniem się na swoje legowisko.

Pies siedzący na posłaniu, a także porady, jak oduczyć psa spania w łóżku
Pies na posłaniu zamiast w łóżku? To możliwe przy regularnych ćwiczeniach

Unikaj karania psa za próby wskoczenia na łóżko. Takie zachowanie może prowadzić do lęku i nieporozumień. Chcemy budować relację z naszym psem, a nie ją niszczyć. Ważny jest wzajemny szacunek i harmonia.

Dodatkowo regularnie zachęcaj psa do korzystania z jego miejsca. Możesz to robić spontanicznie, nagradzając go za spędzanie czasu w swoim legowisku.

Pamiętaj, że zmiana zachowania u psa wymaga czasu. Bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich działaniach. Stosując te metody, stopniowo będziesz w stanie skutecznie oduczyć psa wchodzenia na łóżko, a jednocześnie nauczyć go, gdzie jest jego miejsce do odpoczynku. Gdy pies śpi we własnym legowisku, nagradzaj go. Używaj pochwał lub przysmaków, aby wzmocnić pożądane zachowanie. Możesz zaoferować mu także przed snem naturalny gryzak położony na jego posłaniu.

Powstrzymanie

Już wiemy, jak pracować i postępować z psem w domu, aby oduczyć go wchodzenia na łóżko. Ale co w przypadku gdy nie ma nas w domu, a pies zostaje sam? W tej sytuacji pozostaje nam tylko uniemożliwienie mu tego. A w jaki sposób? Pamiętaj, że każdy skuteczny pomysł będzie dobry. Najprostsze będzie oczywiście zamykanie drzwi od sypialni. Jednak, jeżeli takiej możliwości nie mamy, możemy zastawić łóżko przykładowo krzesłami, albo przykryć je folią, która raczej zniechęci psa do wchodzenia. Te metody się sprawdzą, gdy nie mamy możliwości kontrolowania psa.

Tak samo w nocy, gdy nie mamy kontroli nad psem, musimy wykazać się kreatywnością, aby uniemożliwić mu wejście na łóżko. Rozważ użycie bariery, takiej jak bramka dla dzieci, która uniemożliwi psu dostęp do łóżka, ale pozwoli mu pozostać w sypialni. Pies będzie blisko, ale nie na łóżku. Nagłe wygonienie psa z sypialni i zamknięcie drzwi przed nim, może skutkować drapaniem w drzwi w nocy czy skomleniem, ponieważ pies był przyzwyczajony, że noce spędzał u naszego boku.

Przyłapany w miejscu zbrodni

Jeżeli zauważysz swojego psa śpiącego na łóżku, gdy wchodzisz do sypialni, nie próbuj wyciągać go siłą. Nie panikuj i nie krzycz na psa. Pamiętaj, że pies obudzony nagle może czuć się zagrożony i doznać szoku. Dlatego ważne jest, aby nauczyć psa komendy "zejdź", wypowiedzianej spokojnym tonem. Jeśli jeszcze nie zna tej komendy, skorzystaj ze smakołyka jako zachęty do zejścia. Gdy pies już zna komendę "zejdź", użyj jej  i nagródź go za pożądane zachowanie.

ikona podziel się Przekaż dalej