Obrona terytorium

Psy mają w sobie naturalny instynkt terytorialny. Szczekając na obce osoby pojawiające się w domu alarmują resztę rodziny o “zagrożeniu” i tym samym bronią swojego terytorium, jakim jest dom czy mieszkanie. Szczekanie psa ma także na celu wystraszenie przybyszów, aby się nie zbliżali. To zachowanie głęboko zakorzenione w naturze naszych psów, wynika z czasów, gdy tworzyły się pierwsze więzi między ich przodkami a ludźmi. Ich doskonałe zmysły, takie jak węch i słuch, pozwalały im szybko wykrywać potencjalne niebezpieczeństwo, co było niezwykle pomocne dla osad zamieszkałych przez ludzi.

To samo zachowanie, które kiedyś było przydatne, teraz czasem sprawia kłopoty. Gdy pies nie potrafi oderwać się od kontrolowania każdego ruchu obcych w domu, może to skutkować niekomfortową sytuacją dla gości jak i właścicieli.

Lęk i obawa

Przyczyną szczekania na osoby spoza zwykłego kręgu może być również strach i lęk. Pies wykazuje agresję lękową, ponieważ nie wie, czego może się spodziewać po gościach. Jest to niezwykle popularna przyczyna szczególnie u psów nieco lękliwych i wycofanych.

Warto zastanowić się, jak nasz pies postrzega wizyty naszych gości. Czy dla niego są to pozytywne, czy raczej stresujące doświadczenia? Dodatkowo sposób bycia niektórych ludzi może być bardzo intensywny i ekstrawertyczny co może przytłaczać psa i wywoływać w nim uczucie zagrożenia.

Przykładowo, w moim domu rodzinnym mamy suczkę, która jest psem ekstremalnie lękliwym. Różne dźwięki, nowe sytuacje czy nawet drobne zmiany potrafią wywołać u niej ogromny stres. Nawet niewielkie przemeblowanie w domu powoduje duży dyskomfort i dezorientację. Dla nas może to wydawać się błahostką - przecież żadna krzywda się jej nie dzieje. Jednak dla niej ma to ogromne znaczenie emocjonalne. To samo dotyczy wizyt naszych znajomych czy dalszych członków rodziny. Nawet jeśli nikt nie dotyka psa czy nie inicjuje kontaktu, sama obecność nowych osób, gwar, śmiech czy ruch w kuchni i salonie wywołuje u niej ogromny strach i stres. W takich sytuacjach psina nie jest w stanie się zrelaksować, odpocząć, czy zasnąć. Pozostaje na baczności i w spięciu, kontrolując każdy najmniejszy ruch. Taki brak możliwości odpoczynku również wpływa negatywnie na psychikę psa. Teraz wystarczy dźwięk domofonu, żeby suczka wpadła w szaleńcze szczekanie, obawiając się zapowiedzi przyjścia gości.

Zamiast od szkolenia psa, zacznij od… szkolenia gości

Tak! Warto zacząć od edukowania gości, na czym polega właściwe zachowanie wobec psa. To może się wydawać nieco niezręczne, prosić o konkretne zachowanie wobec naszego zwierzęcia, ale to ważne dla komfortu psa i spokoju w domu.

Poproś, aby wchodząc do domu, nie zwracali uwagi na pupila. Ludzie mają tendencję do “ciamkania” i cmokania na psy, czy entuzjastycznego mówienia do nich. Dodatkowo unikanie natychmiastowego głaskania czy dotykania psa jest także ważne. Zachęcam, aby zalecić naszym gościom zachowanie spokoju i nieangażowanie się w jakąkolwiek interakcję z psem od razu po wejściu. Unikniemy dodatkowego pobudzenia u psa, frustracji czy poczucia zagrożenia. Jeżeli osoby nas odwiedzające będą bardziej stonowane, zachowujące się w sposób spokojny i mówiące łagodnym, zrównoważonym tonem, również mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie psiaka. Staną się w jego oczach bardziej przewidywalni i stabilni, a psy to kochają. Osoby dużo gestykulujące, wysoko energiczne i głośne mogą natomiast wywoływać u psa niepokój i wycofanie, co negatywnie wpłynie na jego zachowanie i stan emocjonalny. Sprawdź, jak oduczyć psa nadmiernego szczekania.

Spacer przed wizytą gości

Zapewnij psu długi i ciekawy spacer, przed spotkaniem z gośćmi. Taki spacer nie tylko pozwoli mu na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale także da okazję do rozładowania nagromadzonej energii. Możesz wziąć także ulubioną zabawkę psa do przeciągania. Dzięki wspólnej zabawie bądź np. treningu z posłuszeństwa, wróci ze spaceru bardziej zmęczony i skory do odpoczynku. Dodatkowo przed powrotem do domu, zapewnij psu aktywność węchową, która sprawdza się idealnie na wyciszenie psa i relaksację.

Możesz w niewysokiej trawie rozsypać psu pyszne smaczki i wydać hasło “szukaj”. Po powrocie ze spaceru dobrym pomysłem jest zaproponowanie psu maty węchowej w domu. Praca węchowa i umysłowa okazuje się być często bardziej męcząca dla psa niż sama aktywność fizyczna taka jak bieganie. Stymulowanie umysłu i zmysłu węchu psa jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia, pomagając mu się zrelaksować i odpowiednio odpocząć.

O tym warto pamiętać!

Istnieje znacząca różnica między zmęczeniem fizycznym a psychicznym u psów. Aktywności fizyczne, takie jak bieganie czy intensywne zabawy, są ważne dla utrzymania zdrowia ciała psa, jednak mogą również prowadzić do nadpobudliwości i trudności z odpoczynkiem. W przeciwieństwie do tego praca umysłowa i węchowa, która polega głównie na rozwiązywaniu problemów i samodzielnym podejmowaniu decyzji, ma działanie uspokajające i nie powoduje pobudzenia. Zabawy węchowe, jak np. korzystanie z mat węchowych, wymagają od psa skupienia i sporej koncentracji, co sprawia, że są one bardzo męczące, ale jednocześnie przynoszą satysfakcję z wykonanej pracy i zadowolenie z samodzielnego rozwiązania problemu.

Dlatego, jeżeli chcesz, aby twój pies był spokojniejszy podczas wizyty gości, zapewnij mu wcześniej aktywność, która działa w sposób wyciszający. Bieganie, czy zabawa w aport, wywołuje silne pobudzenie u psa, co sprawia, że pies trudniej się wycisza oraz relaksuje.

Pies szczekający na kanapie w domu, a także porady, co zrobić, kiedy pies szczeka na gości
Pies szczeka na gości? Porady behawiorysty, jak oduczyć psa szczekania oraz jak przygotować gości

Wpuść gości pierwszych do domu

Wracając ze wspomnianego spaceru, warto spotkać się z gośćmi jeszcze na zewnątrz, np. przed wejściem do bloku. Wchodząc do mieszkania, zaproś ich, aby jako pierwsi przekroczyli próg domu. Ta mała zmiana w kolejności może zapobiec częstej sytuacji, w której pies, wchodząc jako pierwszy, zajmuje pozycję przodem do gości stojących w drzwiach, blokując im wejście. Pies czuje się nawet nieco zobowiązany do przybrania takiej pozycji, broniącej terytorium. Jest to część ich natury. Natomiast, gdy pies wejdzie do mieszkania, w którym goście, się już znajdują, będzie to dla niego łatwiejsza sytuacja. Nie będzie się czuł aż tak zagrożony i skory do obrony.

Kluczowy punkt

Nie każdy o tym pamięta, a jest to niezwykle istotne - mowa tu o nagradzaniu psa za zachowanie spokoju. Wychwytuj momenty, gdy twój pies podczas obecności gości nie szczeka, leży spokojnie itd. Wtedy pozytywnie wzmocnimy jego bycie spokojnym, a przecież o to nam chodzi. Takie działanie nie tylko nagradza psa za dobre zachowanie, ale także pomaga mu zrozumieć, że spokój i nieagresywna postawa są właściwą reakcją w obecności gości.

A może smaczka?

Możemy przygotować dla gości mały słoiczek ze smaczkami dla psiaka.

I nie chodzi tu o to, aby na dzień dobry wyciągali rękę bezpośrednio pod pysk psa. Takie sytuacje to zazwyczaj wpychanie psa w niekomfortową sytuację. Jeżeli jest prawdziwym łasuchem, a zarazem niepewnym i trochę wycofanym psiakiem, prowadzi wówczas swojego rodzaju konflikt wewnętrzny. Z jednej strony obawia się gościa, a z drugiej nie potrafi odmówić przyjęcia pokarmu. Nie jest to nic dobrego, ale nie oznacza to, że nie możemy wykorzystać tych smakołyków do zbudowania pozytywnej relacji między gościem a psem.

Zamiast podawania smakołyków bezpośrednio, siedząca przy stole czy na kanapie, osoba może co jakiś czas odrzucać smaczek, spokojnym ruchem na ziemie. Unikniemy w ten sposób bliskiej interakcji między nimi, ale jednocześnie zbudujemy u psa w głowie miłe skojarzenie związane z tą osobą. Pies szybko zauważy, że to właśnie ta osoba jest źródłem tych pyszności rzucanych na ziemie. Z czasem będzie zbliżał się po więcej, stopniowo budując relację. Nawet jeśli pies nie będzie gotowy na bezpośredni kontakt, zacznie przynajmniej akceptować obecność tej osoby, co przyczyni się do jego większego spokoju. Kluczowe jest, aby nie wymuszać na nim żadnych działań

Dodatkowe ważne zasady

Pamiętaj, aby nie krzyczeć na psa, gdy ten szczeka na gości. Dla psa może to być jasny sygnał z twojej strony, że zagrożenie jest realne, skoro ty także krzyczysz i jesteś zdenerwowana.

Zamiast tego zachowaj spokój i opanowanie, aby przekazać psu, że sytuacja jest bezpieczna i kontrolowana. Twoja opanowana postawa pomoże uspokoić psa i stopniowo nauczy go, że obecność gości w domu to nic niepokojącego. Możesz użyć jakiegoś bezpiecznego hasła, którego zawsze będziesz używał w takich sytuacjach. Przykładowo “nic się nie dzieje”, wypowiedziane stonowanym tonem.

Dodatkowo możesz wprowadzić komendę “na miejsce”, która również będzie idealną pomocą w czasie odwiedzin bliskich. Aby to zrobić, najpierw naucz psa, gdzie jest jego „miejsce”, a następnie ćwicz z nim tę komendę w różnych sytuacjach, nagradzając go, za spokojne pozostanie w wyznaczonym miejscu. W momencie przybycia gości, skierowanie psa na jego miejsce pomoże mu zrozumieć, że nie musi angażować się w interakcję z gośćmi, co może znacznie zmniejszyć jego stres i niepewność. Ponadto taka strategia daje psu jasne i spójne wytyczne, jak się zachować, co jest kluczowe w procesie szkolenia i budowania zaufania pomiędzy tobą a twoim psem.

ikona podziel się Przekaż dalej