Aportery - opis rasy, odmiany, wygląd i cechy charakteru, cena

Psy myśliwskie nie zawsze sprawdzają się jako psy towarzyszące. Wyjątkiem są aportery pomagające na polowaniu przez znajdowanie i przynoszenie upolowanej zwierzyny.
Współpraca z człowiekiem i posłuszeństwo sprawia, że są to najlepsze psy rodzinne, idealnie nadające się do rodziny ze starszymi dziećmi. Wyjaśniamy jak wygląda aporter i jaki ma charakter. Doradzamy, czy rasy psów aportujących, będą odpowiednimi towarzyszami dla twojej rodziny.

Pies aporter, czyli pies przynoszący zwierzynę

Jak wygląda pies aporter i jaką funkcję pełni jako pies myśliwski i rodzinny

Według klasyfikacji FCI aportery znajdują się w grupie VIII, która obejmuje aportery, płochacze i psy dowodne. Do grupy aporterów należą retrievery, czyli:

  • chesapeake bay retriever,
  • curly coated retriever,
  • flat coated retriever,
  • golden retriever,
  • labrador retriever,
  • nova scotia duck tolling retriever.

W grupie tej znajdują się najpopularniejsze rasy, jak golden retriever i labrador retriever, uważane za najlepsze psy towarzyszące i rodzinne.

Aportery, czyli rasy psów aportujących, to psy myśliwskie, których zadaniem było przyniesienie myśliwemu zdobyczy. Rasy te wyhodowano w Wielkiej Brytanii w XIX wieku, kiedy to upowszechniły się polowania na drobną zwierzynę i ptactwo, jak kaczki, zające i króliki. Pies aporter to pies pomagający na polowaniu i przynoszący zwierzynę myśliwemu. W odróżnieniu od posokowców, które musiały długo szukać upolowanej zdobyczy, pies aporter musiał czekać na sygnał myśliwego i na komendę szybko ruszyć na poszukiwanie zdobyczy, znaleźć ją w gęstwinie i przynieść myśliwemu.

Jak wygląda pies przynoszący zwierzynę i jaki ma charakter

Aportery są stosunkowo duże i silne. Mają one szczupłą sylwetkę i budową pozwalającą im szybko biec i przedostawać się przez gęstwinę leśną. Ich futro pozwala również przedzierać się przez wodę. Psy te dobrze pływają, tak aby móc przynieść zdobycz z wody.

Charakter aportera wynika z tego, że jest to pies pomagający na polowaniu i pracujący w grupie, we współpracy z przewodnikiem. Aporter działa po strzale. Czeka na komendę przewodnika i na komendę biegnie, aby znaleźć zdobycz i przynieść ją myśliwemu. Psy te muszą wykazywać się podporządkowaniem przewodnikowi i działać wyłącznie na komendę. Dlatego są to rasy chętne do nauki, inteligentne i współpracujące. Pies musi czekać na komendę, dlatego jest posłuszny, tak aby nie przeszkadzał i swoim zachowaniem nie płoszył zwierzyny.

Psy myśliwskie przeznaczone są do różnych zadań. Niektóre pracują samodzielnie, inne w grupie. Myśliwy staje się dla psa przewodnikiem stada, któremu pies winien jest posłuszeństwo. Tylko na polowaniu można uzyskać odpowiednią więź z psem. Dlatego też psy myśliwskie nie najlepiej sprawdzają się jako psy rodzinne, szczególnie że często nie są to psy zabawowe, które lubią zabawy z dziećmi. Do wyjątków należą właśnie gatunki aporterów, które uchodzą za najlepsze psy rodzinne.

Retrievery idealnie sprawdzają się jako psy dla rodziny z dziećmi. Są ruchliwe, lubią się bawić, uwielbiają towarzystwo dzieci. Są też posłuszne i łatwo się uczą. Jednak wybierając retrievera jako psa rodzinnego należy wziąć pod uwagę, że psy te potrzebują bardzo dużo ruchu i wybiegania się. W przeciwnym razie tyją i mają problemy ze stawami. Dlatego też rasy te nadają się tylko dla osób aktywnych. Będą znacznie szczęśliwsze na wsi, w pobliżu dużego parku lub pod miastem, gdzie mogą się wybiegać, kąpać w jeziorze, niż w małym mieszkaniu w mieście, gdzie nie ma możliwości długich spacerów. Z racji dużej potrzeby ruchu psy ta nadają się tylko dla osób starszych, które są jeszcze aktywne.

Pielęgnacja retrieverów jest dość łatwa. Rasy te mało linieją. Wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu.

Najpopularniejsze gatunki aporterów

Chesapeake Bay Retriever

Rasa ta jest dość mało znana w Polsce. Wyhodowano je w USA z psów, które ocalały po rozbiciu się statku. Są to dość duże psy o wysokości do 60 cm i wadze do 36 kg. Ich sierść jest krótka, pofalowana, w kolorze brązowym.

Chesapeake jest dobrym psem rodzinnym, jednak jego wadą jest nieufność wobec obcych i brak tolerancji dla innych zwierząt. Może to być problemem, jeśli mamy inne zwierzęta w domu lub zapraszamy gości. Naturalnie jest to świetny pies myśliwski pomagający w polowaniu. Jest to pies inteligentny, posłuszny, czujny.

Jego charakter sprzyja wybraniu go na psa rodzinnego. Ma zrównoważony, spokojny charakter. Uwielbia zabawę i czułości. Chesapeake jest posłuszny i łatwy do szkolenia. Nie lubi samotności, gdyż potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Ale odpowiednio przyzwyczajony może zostać w domu, gdy idziemy do pracy, i nie będzie niszczył w mieszkaniu. Nie jest też nadmiernie szczekliwy.

Curly Coated Retriever

Pies o mocno skręconej sierści jest w Polsce prawie nieznany. Jest nieco większy i lżejszy od chesapeake. Jego poskręcana sierść występuje w kolorze czarnym lub czekoladowo-brązowym.

Curly coated sprawdzi się również jako pies rodzinny, ma on jednak bardziej niezależny charakter. Jest też mniej przyjazny niż golden i labrador i może zachowywać się nieufnie wobec obcych i gości. Jest czuły i uwielbia bawić się z dziećmi. Mimo instynktu łowieckiego toleruje koty i psy w mieszkaniu.

Flat Coated Retriever

Flat coated retriever przypomina nieco curly lecz jego sierść jest prosta. Podobnie jak curly pochodzi z Anglii, gdzie działał jako pies myśliwski. Pies ten nie posiada wad swego kuzyna, czyli jest bardzo przyjacielski i ufny także dla obcych ludzi i nie będzie nieprzyjazny dla naszych gości. Rasa ta bardzo przywiązuje się do opiekuna i nie ma niezależnego charakteru.

Rasa ta ma jednak swoje wady. Pies nie znosi samotności i nie można go zostawiać samego w domu. Ma też skłonności do ucieczek, wskutek czego musi być stale pod kontrolą i przebywać w miejscu odpowiednio odgrodzonym. Pies ma też kłopoty z akceptacją kotów.

Jest to aktywny i żywiołowy pies myśliwski. Dlatego też sprawdzi się jako towarzysz myśliwego lub rodziny aktywnej i uprawiającej sporty. Nie nadaje się dla domatorów i nieaktywnych osób starszych.

Golden Retriever i Labrador Retriever

Golden i labrador są psami najchętniej wybieranymi dla rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, aby rodzina była aktywna, lubiąca spacery, wycieczki, sporty. Psy te bardzo źle czują się w małym mieszkaniu, gdzie nie mają możliwości ruchu.

Golden jest szczupły i zwinny. Ma dłuższą sierść, która wymaga starannego czesania i szczotkowania. Co ciekawe, golden ma bardzo dobry węch i często pracuje w policji jako pies do wykrywania narkotyków. Labrador był niegdyś psem rybackim, dlatego uwielbia wodę i pływanie. Jest nieco większy i mocniejszy. Ma też krótszą sierść, wymagającą mniejszej pielęgnacji. Labrador wymaga bardzo dużo ruchu i wybiegania się. Bez możliwości aktywności fizycznej staje się nadpobudliwy.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Retriever z Nowej Szkocji jest mniejszy od pozostałych aporterów i występuje w różnych odcieniach pomarańczy. Został wyhodowany w Kanadzie do pomocy w polowaniach na kaczki. Pies ten doskonale pływa i radzi sobie nawet w lodowatej wodzie. Pies wymaga bardzo dużo ruchu, psich sportów i biegania. Ma skłonność do ucieczek, dlatego musi się wybiegać.

Jest czułym towarzyszem przywiązanym do opiekuna i uwielbiającym zabawy z dziećmi. Uwielbia zabawy, toleruje inne psy i koty.

Aportery lub retrievery to grupa ras wyhodowanych do przynoszenia zdobyczy myśliwym. Psy te działają na komendę, dlatego są posłuszne i przyjazne wobec człowieka. Są one najchętniej wybierane na towarzyszy aktywnej rodziny z dziećmi.

  • https://psy-pies.com/artykul/retrievery,1860.html
  • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 104-108,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 54, 62-65,